Kayıplarımızı İstiyoruz!
278. kez Galatasaray’dayız
Başbakan Erdoğan, 12 Eylül acılarını aktarırken ağlayarak “yüzleşeceğiz” dedi.
Bizler, kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları olarak Galatasaray meydanından Başbakana sözünü tut, işe, “12 Eylül’de gözaltında kaybedilen ve 30 yıldır yakınlarını arayan, bir mezarına dahi sahip olamayan kayıp aileleriyle yüzleşerek başla” diyeceğiz.
Tıpkı Arjantin’de, Şili’de olduğu gibi, resmi olarak “gerçekleri araştırma komisyonlarının” kurulmasını, “kayıplarımızın sorumlularına ve faillerine yargılanma yolunu açacak yasal düzenlemelerin yeniden yapılmasını ” isteyeceğiz.
Dolmabahçe Sarayında düzenlediği toplantında bizleri kastederek “ne iş yaptıklarını bilmiyorum. Cumartesi anneleri birileri tarafından kullanıyor” diyen başbakan’a söyleyecek sözümüz var.
Basını ve kamuoyunu kayıp yakınlarının sesine ses vermeye, Cumartesi eylemini desteklemeye çağırıyoruz.
Tarih | 24 Temmuz 2010 (Cumartesi) |
Saat | 12.00 |
Yer | Galatasaray Meydanı |
İHD İstanbul Şubesi
Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon