İHD Mersin Şubesi – 10-17 Aralık 2010 İnsan Hakları Haftası Etkinlikleri
Birleşmiş Milletler, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni, bundan 62 yıl önce, 10 Aralık 1948 tarihinde ilan etmişti. Basın açıklamamıza bu bildirgenin İlk maddelerini hatırlatarak başlamak istiyoruz:
“Herkes, ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal veya başka bir görüş, ulusal veya sosyal köken, mülkiyet, doğuş veya herhangi başka bir ayrım gözetmeksizin bu Bildirge ile ilan olunan bütün haklardan ve bütün özgürlüklerden yararlanabilir”
Türkiye 1949’da bakanlar kurulu kararıyla kabul ettiği bu evrensel bildirgeyi defalarca ihlal etmiştir. İşte bu nedenle bizim gibi ülkelerde bu kutlamalar buruk olmaktadır. İHD’nin, AİHM’nin, Uluslararası Af Örgütü’nün raporlarına göre, Türkiye’nin insan hakları karnesi zayıftır. Aradan geçen 62 yıl boyunca devam eden hak ihlalleri İHD’nin varlık nedenidir. Biz İHD Mersin olarak, ‘İnsan Hakları Haftası’nı adına uygun etkinliklerle kutlayacağız. Hafta boyunca gerçekleştireceğimiz etkinliklere ilişkin programı aşağıda bulabilirsiniz. Etkinliklere tüm basın emekçileri ve halkımız davetlidir.
İHD Mersin Şubesi
9 ARALIK 2010 |
|
BASIN TOPLANTISI |
|
Yer |
Şube Binası |
Saat |
12.30 |
10 ARALIK 2010 |
|
BASIN AÇIKLAMASI |
|
Yer |
Mersin Cezaevi Önü |
Saat |
12.30 |
Türkiye genelindeki insan hakları ihlalleri ve cezaevlerinde yaşanan ihlaller hakkında basına ve kamuoyuna açıklama yapılacaktır. |
|
“GÖRÜLMÜŞTÜR” SERGİSİ AÇILIŞI |
|
Yer |
İçel Sanat Kulübü |
Saat |
17.00 |
“GÖRÜLMÜŞTÜR” Mahpus Resimleri Sergisi İHD Mersin Şubesi ve Akdeniz Belediyesi Kent konseyi tarafından birlikte organize edildi. Basını, kamuoyunu ve yetkilileri cezaevleri koşulları, tutuklu ve hükümlülerin yaşam koşulları hakkında daha duyarlı kılmak için, cezaevlerinden dışarıya gönderilen sanat eserlerini ve el yazılarını kapsayan bir sergi açıyoruz. Sergi 6 gün boyunca açık kalacaktır. |
|
11 ARALIK 2010 |
|
ÇOCUK ŞENLİĞİ |
|
Yer |
Atatürk Parkı Kongre Merkezi Yanı |
Saat |
11.00 |
İki saat sürecek etkinlikte ‘Sokak Çocukları Derneği’nin sunumu, ‘Mezopotamya Kültür merkezi’nin korosu, ‘Merhaba Sanat Tiyatrosu’nun sergileyeceği bir çocuk oyunu yer alacaktır. Ayrıca çocuklarla birlikte ‘uçurtma şenliği’ düzenlenecektir. Kent merkezinden olduğu gibi, uzak mahallerden de çocukların etkinliğimize katılması sağlanacaktır. Amacımız sadece yetişkinlerin konuşup, dinlediği bir etkinlik yapmak değil, asıl hedef kitlesi olan çocuklara ulaşmaktır. Şenlik afişine buradan ulaşabilirsiniz. |
|
BELGESEL GÖSTERİMİ – “TERTELE” |
|
Yer |
Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu |
Saat |
18.00 |
Doğan Munzuroğlu’nun hazırladığı ‘Tertele’ Dersim Sürgün−Katliam konulu belgeseldir. |
|
13 ARALIK 2010 |
|
TİYATRO OYUNU – “KARANLIĞIN İÇİNDE AYDINLIK YÜZLER – ÖLÜLERİMİZ KONUŞUYOR” |
|
Yer |
Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu |
Saat |
19.00 |
Adil Okay’ın yazdığı, Ramazan Velieceoğlu’nun yönettiği “Karanlığın İçinde Aydınlık Yüzler – Ölülerimiz Konuşuyor” adlı oyun, Merhaba Sanat Tiyatrosu tarafından Mersin İHD’nin organizasyonu kapsamında Akdeniz belediyesinin konferans salonunda sahnelenecektir. Oyun cumhuriyetin kuruluşundan bu güne kadar insan hakları mücadelesinde hayatını kaybeden insanlara ithaf edilmiştir. |
|
14 / 15 ARALIK 2010 |
|
RADYO-TELEVİZYON PROGRAMLARI |
|
İnsan haklarının anlam ve önemini anlatan radyo programları yapılacaktır. |
|
17 ARALIK 2010 |
|
PLAKET VERİLMESİ |
|
Yer |
Kulüp Garden |
Saat |
17.00 |
RESEPSİYON-SİNEVİZYON |
|
Yer |
Kulüp Garden |
Saat |
17.20 |
İHD Mersin olarak İnsan hakları haftası etkinliğinin değerlendirileceği kapanış resepsiyonu düzenleyeceğiz. Resepsiyonda insan hakları mücadelesine emeği geçen iki kişiye plaket verilecektir. Resepsiyona İHD’nin Onursal Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal da katılacaktır. |
|
NOT: Bu etkinliklerin dışında hafta boyunca ilköğretim ve liselerde öğrencilere yönelik İnsan Hakları Eğitimi verilecek, resmi, yerel yöneticiler ve Sivil Toplum Örgütleri ziyaret edilerek raporlar sunulacak ve İnsan Hakları ile ilgili broşür ve kitapçıklar dağıtılacaktır. |